Ing. Mário Polónyi – úradný prekladateľ

 

Anglické preklady odborne, kvalitne a spoľahlivo

volajte 0908 126 006

Umelecké preklady

Umelecké preklady majú od pracovných pokynov jadrovej elektrárne aj od technickej špecifikácie čerpadla ďaleko. Sú iné z hľadiska prekladateľskej metódy aj stupňa zachovania obsahu. Kým pri technických prekladoch je prvoradá presnosť a zhoda v termínoch, pri umeleckom preklade je najdôležitejšie zachovanie účinku, atmosféry, pocitu. Môže ísť o veršovaný reklamný slogan, popis počítačovej hry, brožúru pre deti, celú knihu alebo text piesne.

So všetkými týmito formátmi som vo svojej prekladateľskej praxi prišiel do styku a vždy to bolo milé oživenie. Preložil som napríklad knihu o rozvoji osobnosti s názvom Šťastie na dosah ruky, prekladám piesňové texty (napr. Joan Osbourne – What If God Was One Of Us, v slovenčine Jeden z nás) a mám za sebou aj preklad piesní amerického muzikálu Bat Boy.

Preložil som návody k niekoľkým počítačovým hrám, pričom som nešetril muníciou ani akceptovateľnými vulgarizmami. Aj to patrí k zachovaniu atmosféry. Pri knižkách pre deti sa zase sám musím vrátiť do plienok, aby som vedel odhadnúť, čo taký detský rozum dokáže spracovať.

Prekladateľ umeleckých textov musí byť prvotriedny štylista, preto ide väčšinou o preklady z cudzieho do materinského jazyka.

Umelecký preklad v praxi

Vrátim sa ešte k prekladu amerického muzikálu Bat Boy. Autor pôvodných textov vkladal cez štruktúru rýmov jednotlivým postavám vlastnosti typu inteligencia, sociálna vyspelosť, hĺbka náboženského presvedčenia, agresivita atď. Zadávateľ teda chcel, aby som štruktúru rýmov zachoval bez výnimky. Nakoniec sa nám to podarilo, ale dalo nám to riadne zabrať. Držím muzikálu palce, aby sa mu podarilo čím skôr prebojovať na javisko.

Chcete sa spoľahnúť na odbornosť vášho umeleckého prekladu? Napíšte mi a objednajte si umelecký preklad:

 

Ochrana osobných údajov

Anglické preklady

Ing. Mário Polónyi

Cabanova 3

841 02 Bratislava

mobil: 0908 126 006

mario.polonyi@gmail.com

(c) Anglické preklady – Ing. Mário Polónyi                                                                                                                    BeaCoder.sk – tvorba webstránok a e-shopov